Instalacja

Instalacja systemu Retraflex w 3 krokach
Zobacz jakie to proste!

Zobacz jak łatwy jest montaż Retraflex - kolejnej generacji systemów chowanego węża, który został specjalnie przeprojektowany i jest przystosowany do montażu w domach murowanych, budowanych w technologii europejskiej. Dzięki temu montaż Retraflex jest prosty i nie sprawia żadnych problemów! Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na temat instalacji systemu Retraflex. Aby dowiedzieć się więcej skontaktuj się z nami. Bądź z jednym z naszych Instalatorów!1. Zaplanuj instalację

Planowanie to klucz do poprawnie działającego systemu chowanego węża Retraflex. Balans pomiędzy najbardziej optymalnymi lokalizacjami gniazd, wybraną długością węża a preferowaną jednostką centralną jest bardzo istotny. Wykazując się pomysłowością i wyobraźnią, jak będzie wyglądał wykończony dom (gdzie będą zlokalizowane meble, drzwi i inne urządzenia) dotarcie wężem do każdego zakamarka domu nie będzie stanowiło trudności!

Lokalizacja gniazd ssących

Odpowiednia lokalizacja gniazd ssących to podstawa. Zaplanuj lokalizację gniazd tak, aby z jednego punktu ssącego Retraflex móc sprzątnąć jak największą powierzchnię Twojego domu. Idealna lokalizacja jest blisko środka danego piętra bądź budynku, dzięki temu można maksymalnie wykorzystać promień wynikający z dobranej długości węża. 15 metrowy wąż ssący zazwyczaj pokrywa od 170 do 220 metrów kwadratowych powierzchni budynku.

Podczas planowania lokalizacji należy mieć na uwadze, że gniazdo ssące powinno być zlokalizowane na wysokości ok 70-90cm od poziomu rzeczywistej podłogi, a ściana wraz z grubością tynków powinna mieć co najmniej 12cm grubości.

Długość węża ssącego

System Retraflex można wyposażyć w węże 9,12,15 oraz aż 18 metrowe. Dzięki temu dotarcie do każdego zakamarka domu - nawet takiego ze skomplikowanym układem pomieszczeń, bądź bardzo dużymi pomieszczeniami nie będzie stanowiło problemu a ilość punktów ssących, a tym samym kosztów związanych z instalacją Retraflex będzie maksymalnie zoptymalizowana.

Planowanie przebiegu rurociągów

Kolejnym bardzo istotnym elementem instalacji Retraflex są rurociągi. Należy mieć na uwadze aby odcinki rurociągów, w których chowa się wąż miały jak najmniej zakrętów. Maksymalnie dla każdego odcinka w którym przechowywany jest wąż można użyć 4 łuków 90 stopni Retraflex. Najlepiej planować w miarę możliwości jak najwięcej prostych odcinków i zachować co najmniej 30cm (im więcej, tym lepiej) odległości pomiędzy kształtkami Retraflex - ułatwi to późniejsze chowanie i wyciąganie węża z i do instalacji.

Odcinek w którym chowa się wąż musi być o 10% dłuższy niż sam wąż. Przykładowo odcinek w którym chowa się wąż 9mb powinien mieć co najmniej 9.9mb długości wliczając pionowy odcinek od gniazda do podłogi. Podłączenie pozostałych gałęzi instalacji mogą być dołączone do tej części rurociągu dopiero poza odcinkiem gdzie przechowywany jest wąż ssący.
2. Zamontuj instalację

Poprawny montaż instalacji jest bardzo ważny, ponieważ po wylaniu posadzek i położeniu tynków dokonanie jakichkolwiek poprawek jest bardzo utrudnione.

Jeżeli nie jesteś pewny sowich umiejętności w tym zakresie skorzystaj z pomocy doświadczonego instalatora!

Montaż rurociągów

Elementy instalacji (rury, kształtki) należy ze sobą dokładnie skleić, bo warunkiem efektywnego działania instalacji jest jej szczelność. Nieszczelności mogące się pojawić w połączeniach zrobionych niezgodnie z przyjętymi dla systemu zasadami powodują zmniejszenie siły ssania.

Do cięcia rur należy używać specjalnego noża do rur PCV, który robi to dokładnie pod kątem prostym i sprawia, że nie powstają zadziory utrudniające prawidłowe sklejenie rur (opcjonalnie można użyć innego sposobu, ważne, by rura była przecięta idealnie pod kątem prostym). powstanie zadziorów może również w przyszłości prowadzić do zapchania instalacji.

Obcięta rurę przed sklejeniem należy oczyścić i wygładzić ostre krawędzie specjalnym stożkiem do gradowania, nożem introligatorskim bądź papierem ściernym.
Klej nakładamy zawsze na męski element, tzn. na zewnętrznej ściance rury, a nie w kielichu kształtki.

Każde gniazdo ssące Retraflex trzeba połączyć z jednostką centralną osobnym przewodem sterującym 2x0.75mm. Przewód najlepiej zamocować do rurociągów specjlanymi uchwytami do rury z mocowaniem przewodu. Napięcie w przewodzie to 12-24 V.Montaż kaset gniazd ssących Retraflex

Kaseta gniazda ssącego Retraflex składa się z jednego elementu. Dzięki temu jego montaż jest niezmiernie prosty i zasadniczo, oprócz nieco innej konstrukcji i wielkości nie różni się od montażu gniazd systemu standardowego. Gniazdo może być skierowane zarówno do dołu jak i ku górze.

Przed montażem gniazda należy wykuć w ścianie otwór odpowiedniej wielkości. Gniazdo mocujemy do ściany za pomocą wkrętów.

Gniazdo powinno być zamontowane na wysokości ok. 70cm w przypadku skierowania rurociągu ku dołowi i 90cm w przypadku skierowania rurociągu ku górze. Odległości te mierzymy od poziomu podłogi rzeczywistej.

3. Uruchom system Retraflex

Ostatni etap instalacji to uruchomienie systemu Retraflex. Dzięki innowacyjnej konstrukcji gniazd ssących, drzwiczek oraz węży ssących uruchomienie instalacji zajmuje kilka chwil!

Montaż jednostki centralnej

Etap uruchamiania instalacji rozpocznij od zamontowania dobranej jednostki centralnej. Szczegółowe informacje na temat doboru jednostki centralnej do Twojego systemu Retraflex znajdziesz w dziale Dobór jednostki.

Montaż drzwiczek gniazda ssącego Retraflex

Drzwiczki gniazda ssącego Retraflex są elementem ozdobnym, ale także powodują uszczelnienie gniazda i umożliwiają jego łatwe otwieranie i zamykanie. Drzwiczki są wykonane z wysokiej jakości, estetycznego PCV i są dostępne w 4 kolorach. Idealnie wpasują się w nowoczesne wnętrze Twojego domu! Dzięki specjalnej innowacyjnej konstrukcji Drzwiczki gniazda ssącego Retraflex dopasowują się do grubości tynku i idealnie dolegają do ściany. Maksymalna grubość tynku, do której dopasują się drzwiczki to 25mm.

Całkowicie
nowy wzór

dostępne
w 4 kolorach

Dostępne kolory gniazd ssących Retraflex:
  • biały
  • czarny
  • brąz antyczny
  • stalowy

Montaż węży Retraflex

Aby przystąpić do montażu węży ssących Retraflex musisz mieć podłączoną do instalacji jednostkę centralną Cyclo Vac, tak aby wąż schował się do instalacji za pomocą wytwarzanej przez nią siły ssącej.

Aby zamontować wąż wystarczy wyciągnąć czarną dźwignię umiejscowioną w kasecie gniazda Retraflex tym samym uruchamiając jednostkę centralną.

Następnie należy włożyć wąż do instalacji od strony węższej końcówki i delikatnie wepchnąć wąż do gniazda. Przytkaj drugi koniec węża ręką tak aby podciśnienie wytwarzane przez jednostkę centralną schowało wąż do instalacji.

Tę czynność należy powtórzyć kilkakrotnie aby zapobiec skręceniom węża, które mogą powodować jego utrudnione chowanie i wyciąganie.

Wybór rękojeści i akcesoriów

Ostatnim etapem jest wybór rękojeści oraz akcesoriów do sprzątania. Dostępne są rękojeści standardowe - bez włącznika oraz zestawy z nadajnikiem i odbiornikiem, które umożliwiają sterowanie jednostką centralną z poziomu rękojeści.

Do uzupełnienia zestawu niezbędna będzie rura teleskopowa z mocowaniem na klips oraz wybrane przez Ciebie ssawki i szczotki z szerokiej oferty Cyclo Vac!

To wszystko! Teraz możesz cieszyć się czystością
Twojego domu dzięki rewolucyjnemu systemowi chowanego węża Retraflex!

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ